PharmDr. Vojtěch Tambor, Ph.D.

Muž, který staví 3D tiskárny

Představte si, že pro vykonání nějakého vašeho podnikatelského záměru potřebujete nějakou komplikovanou součástku. Místo toho, abyste ji obtížně sháněli nebo dokonce investovali čas a peníze do stavby prototypu, zadáte jen požadované vlastnosti do systému, který vám ji…vytiskne. Prostě součástka se najednou objeví a je připravena k použití. To není námět nového dílu Matrixu, ale realita moderní doby zvaná 3D tiskárna. V Královéhradeckém kraji neexistuje moc lidí, kteří by tomuto technickému zázraku rozuměli více než vývojář Vojtěch Tambor.

K 3D tiskárnám ho přivedla vlastně náhoda. Zběhl sem totiž od farmacie. Zde jako doktorand zpracovával závěrečnou práci na téma biochemie předčasných porodů, což byla oblast, kde se používalo řada progresivních metod a technologií. V rámci těchto projektů byly používáno mnoho nových postupů, které pro úspěšné zavedení vyžadovaly dosud nevyráběné komponenty. Výroba konvenčními způsoby však byla velmi neefektivní nebo nereálná, proto padla volba na využití 3D tisku. Díky tomu se podařilo jen v rámci jednoho projektu ušetřit přes 100 tisíc korun měsíčně na spotřebním materiálu.

Brouk v hlavě byl zanesen. Protože pan Tambor už od mala patřil k technologickým nadšencům, pořídil si jednu 3D tiskárnu i domů. A této technologii brzy propadl.

Dnes se věnuje vývoji 3D tiskáren s delta kinematikou, což je v českých luzích a hájích pole stále ještě dost neorané. Důležitou úlohou je tak v tomto směru intenzivní spolupráce s partnery z průmyslu, výzkumných institucí a umělecké oblasti tak, aby výsledný produkt byl co nejdokonalejší.

A výsledky se dostavují velice rychle. 3D tisk dnes představuje flexibilitu, rychlost a podstatnou úsporu času i peněz. Hlavním důvodem je, že se zcela vyhnete výrobě prototypů, podle kterých pak celá výroba pokračuje. Navíc prototyp se ne vždy musí povést hned na první pokus. U moderních 3D tiskáren naproti tomu již stačí zadat jen některé požadované údaje, třeba v jakém poměru má v koncovém produktu být pevnost a hmotnost. Systém už ideální podobu navrhne sám. Správná řešení si posléze zarchivuje, čímž se následně už vyhnete opakování těch samých chyb.

Oblíbenými volnočasovými kratochvílemi Vojtěcha Tambora jsou aktivity, při kterých má, jeho slovy, vítr ve vlasech. Můžete ho tak potkat na lyžích, ale i na vodě při plachtění či jachtingu.

Největší zábavu spojenou s dobrodružstvím pro něj však představuje jeho práce, kde výrazně pomáhá rozvoji odvětví, které už možná velice brzy ovládne svět.

Strojírenství