Ing. Luboš Rozkošný

Muž, který se řadí k apoštolům 3D tisku v ČR

Součástky do moderních strojů můžete získávat mnoha způsoby – od těch konvenčních a zavedených, jako je třeba frézování, až po ty nejmodernější, což dnes reprezentuje 3D tisk. Královéhradecký podnikatel Luboš Rozkošný má všechny tyto metody v malíku, a svým klientům tak umí navrhnout to pro ně ve všech směrech nejvýhodnější řešení. V případě 3D tisku tak činí nejdéle ze všech lidí v Česku.

K oboru se dostal tak trochu náhodou. Původně totiž pracoval jako vývojář v automobilovém průmyslu. Jeho tým často bojoval s termíny dodání požadovaných komponentů, které prostě nebyly v rozumném čase k sehnání. Jako řešení podobných potíží se ukázala 3D tiskárna. Pan Rozkošný se do této stále ještě neprobádané technologie zamiloval a postupně se stal jedním z absolutních průkopníků jejího zavádění nejen v Královéhradeckém kraji. Jeho firma mimochodem zavedla do svého repertoáru 3D tiskárnu jako úplně první v tuzemsku!

Svým zájemcům dnes umí poskytnout komplexní poradenství a podporu při vývoji a výrobě produktů z kovů a plastů. Využívá k tomu širokou škálu metod a postupů od klasických výrobních technologií až právě po nejnovější 3D tiskové výrobní systémy.

Poptávka po 3D tisku se stále zvyšuje. Podle slov pana Rozkošného už pomalu přichází doba, kdy zcela nahradí konvenční výrobu. Není divu. Tato technologie s sebou nese znatelnou časovou i ekonomickou úsporu. Doposud jejímu rychlejšímu rozvoji bránil omezený rozsah použitelných materiálů nebo třeba horší kvalita povrchu vyrobených součástek, kdy v některých případech je přeci jen zatím výhodnější zůstat u konvenční výroby. Všechny mouchy jsou ale velice rychle vychytávány.

Samostatnou kapitolou je pak ekologický přesah 3D tisku. Když totiž vyrábíte nějakou součástku klasicky – třeba frézováním nebo obráběním, zůstane po vás poměrně dost odpadu. Mnohdy se na samotný obsah použije třeba jen 10 procent původního materiálu. 3D tiskárna rovnou pracuje jen s takovým množstvím, které je na výrobu konečného produktu skutečně potřeba.

Činnost firmy pana Rozkošného s sebou přináší i určitou dávku osvětovosti. Však jen opravdu málo lidí z našich končin má s 3D tiskem tolik zkušeností, co on. Fascinující realitu této technologie dokáže v zájmu klienta využít přesně tam, kde je potřeba. Když k tomu připočtete německé stroje, které jeho firma používá a které se řadí mezi světovou oborovou elitu, můžete si být jistí, že za své peníze dostanete službu opravdu špičkové úrovně.

V zaslouženém volném čase bychom Luboše Rozkošného mohli potkat na horském výšlapu, a to nejen jako běžného turistu, ale také jako zdolávatele nějaké skalní stěny. Je přitom fanouškem vyšších horských masivů, moc pěkné zážitky si přivezl například z Dolomit.

Zajímavé vrcholky pak vyhlíží také ve své další kariéře. Progresivní oblast 3D tisku totiž podle všeho čeká ještě raketový vývoj. A můžete se vsadit, že Luboš Rozkošný bude u toho.

Strojírenství