prof. MUDr. Lenka Borská, Ph.D.

Žena, která ví, jak si zachovat pevné zdraví

Klasické moderní lékařství je postavené na řešení následků – vaše tělo onemocní a až poté nastupuje na scénu medicína, aby přišla na to, jak ho uzdravit. Akademička Lenka Borská se tento vzorec rozhodla obrátit. Pojďme žít tak, abychom žádnou nemoc nemuseli řešit.

Pro vědu je určitá míra exhibicionismu nezbytná. Je potřeba umět komunikovat s lidmi, prosazovat své myšlenky, vystupovat na pódiích, prezentovat.

Sama paní Borská k tomu má ty nejlepší předpoklady. Extrovertem byla už od dětství. A už od útlého věku hledá zásadní odpovědi na otázky o zdraví člověka – co se s jeho tělem stane, když onemocní, a proč tomu tak je. Ale hlavně, co může udělat, aby si zdraví udržel.

Není divu, že se pustila do studia medicíny, konkrétně patologické fyziologie, což je obor o příčině, mechanismu a průběhu nemocí. Díky neutuchajícímu zájmu se brzy dostavily i výsledky, a mladá vědkyně se stala také akademickou pracovnicí na Lékařské fakultě Univerzity Karlovi v Hradci Králové, kde počátkem roku 2021 pomohla založit zbrusu nový ústav preventivního lékařství, jehož je přednostkou. Jeho cílem je nasměrovat širokou populaci ke zdravému životnímu stylu a nabádat ji, že je vždy lepší investovat do prevence než do následků. Konkrétními výsledky, s mezinárodním přesahem, jsou vědecké prezentace a výstupy, které informují a inspirují v tom, jak by měl člověk nakládat se svým životním stylem. Na základě výstupů probíhá určování priorit a trendů v ochraně zdraví. V současné době jde třeba o darování plazmy. Tím se totiž snižuje výskyt chronických zánětů v krvi.

A v neposlední řadě aktivity Lenky Borské ovlivňují také směr současných vědeckých výzkumů a technologických novinek. Dobrým příkladem z poslední doby mohou být různé typy chytrých hodinek, které umí kromě měření tlaku třeba také pohlídat vaši pohybovou aktivitu.

Pro Lenku Borskou je práce zároveň koníčkem. Kromě jiného si na své profesi cení možnosti užívat si život také mimo ni. Poznávání nových zemí, lidí, kultur, cestování po celém světě – to vše jí umožňuje dráha špičkové akademičky.

Koneckonců v této sféře uplatní také svoji vrozenou soutěživost. Jak sama říká, i medicína je určitým druhem konkurenčního boje. Kromě vědeckého kolbiště ráda měří síly i ve sportu. Nejvíce jí učaroval golf.

Pro svůj obor je Lenka Borská svým aktivním stylem života nejlepším možným příkladem.

 

Biomedicína